Domy z drewna

Domy z drewna wykonany w konstrukcji szkieletowej.

Budownictwo z drewna sięga początków gatunku ludzkiego. Człowiek szybko zauważył, że drewno stanowi doskonały budulec na domy z drewna. Techniki budowlane ewoluowały i można powiedzieć, że technologia „kanadyjska”, czyli szkieletu lekkiego jest dość młoda. Pierwsze koncepcje i zastosowanie przypisuje się osadnikom XVII i XVIIIw. Ameryki Płn.

Unowocześnienia, przemyślenia oraz prawdopodobnie metoda „prób i błędów” doprowadziły do powstania współczesnej wersji technologii szkieletu lekkiego.

Wielowiekowe doświadczenia pozytywnie wpłynęły na rozwój i rozpowszechnienie tej technologii. Obecnie jest ona podstawową formą budownictwa jednorodzinnego w Ameryce Płn., Australii, Nowej Zelandii oraz Skandynawii.

 

 


Wymieniając niektóre z zalety jakie posiadają domy z drewna należy pamiętać o:

 1. Szybkość realizacji projektu. Wykonanie konstrukcji na gotowym fundamencie średniej wielkości domu zajmuje ok. 2 tygodni. Pory roku również nie dyskwalifikują i nie przeszkadzają znacząco w budowie.
 2. Poprawnie zbudowany dom ze swojej „natury” jest energooszczędny. Przez to łatwo jest doprowadzić do charakterystyki domu pasywnego. Domy osiągają dużą oszczędność kosztów paliw do ogrzewania oraz szybkość w uzyskaniu docelowej temperatury wewnątrz budynku.
 3. Łatwość przeprowadzania instalacji elektrycznych, C.O. i wod-kan.
 4. Dowolność wyglądu elewacji. Często niesłusznie kojarzone są z plastykową elewacją siddingową, „kandyjki” mogą być :
  • obłożone drewnem – szalówka, płazy itd.
  • tynkowane na podkładzie z wełny elewacyjnej
  • obmurowane cegłą, kamieniem
 5. Poprawnie zbudowany dom ma trwałość ponad 100 lat. Choć z doświadczenia widziałem dom ponad 200 letni, do którego dobudowano przybudówkę.
 6. Obecnie koszt budowy SSO jest około 20-25% niższy, niż w przypadku metody tradycyjnej-murowanej.

Zobacz jak budowane są domy z drewna.

Zobacz domy z drewna w galerii zdjęć!